Zapálení koloběžci z Pardubic

Zkuste jógu s námi. Jsme tady pro vás již pět let.

Zapálení koloběžci z Pardubic

Komárovi na koloběžkáchV Pardubicích prodáváme a půjčujeme koloběžky, organizujeme pravidelné vyjížďky a koloběžkové závody… Zkrátka kolem koloběžek oba neustále něco podnikáme. S Šárkou Pavličovou jsme se potkali online a pak na kávě. Je to nadšená koloběžkářka a provozuje skvělý web, který se celý točí okolo koloběhu. Najdou na něm tipy nováčci i ostřílení letci.
Pro tenhle rozhovor, který je něco jako 2 v 1, nás Šárka oslovila. A tak jsme si hezky popovídali.

Rozhovor jsme dělali na dálku, a tak se psaní odpovědí chopila Iveta a Martin přizvukoval nebo jí napovídal. Ivetu jsem ale poznala před časem osobně – je to hodně podnikavá žena se spoustou nápadů… Sama o sobě napsala: Podle znamení horoskopu jsem býk. Kráva buď maká, nebo se povaluje. Obojí ke mně skvěle pasuje…
Aby tělo z lenošení nebolelo, je třeba ho pravidelně rozhýbávat. Podařilo se mi to s jógou, která se stala mou životní náplní – jsem cvičitelka, a tak cvičím jógu s druhými. Někdy je na mne jóga moc statická, proto ji ráda doplním dynamičtějším pohybem. Míčovky mě nebaví, stejně jako běh, ale koloběžení je skvělý. Trochu jízda, trochu klus…
Martin je vzdušný blíženec, má rád vše, co je proměnlivé. Vítr, dynamiku, svobodu. Pohyb je pro něj přirozený. Věřím tomu, že už v bříšku u své maminky dělal na pupeční šňůře výmyky. Sportuje od doby, co ho znám, a sportoval i předtím. A těší mě, že mě ke sportu dovedl.

Odkdy jezdíte na koloběžce? A na jaké jezdíte nejčastěji?
Na koloběžce jezdím třetím rokem. Potřebovala jsem k ní dozrát. Po všech zkušenostech, které jsem jízdou získala a během pozorování lidí, kteří na koloběžkách jezdí, jsem dospěla k názoru, že koloběžkáři nejsou normální. Nebo právě naopak. Jsou úplně normální. Jsou otevření, svérázní a rádi se jízdou na koloběžce odlišují. Proto říkám, musela jsem dozrát. Uvědomit si svou jedinečnost. Po městě jezdím na Expressce od Miba a Kickbike Racemax mám na sportovní vyjížďky a závody.
Martin si svou první koloběžku pořídil k 25.narozeninám. A jezdí na všech koloběžkách, které mu přijdou pod nohy, nejraději asi na Racemaxu.

Jak dlouho se věnujete půjčování koloběžek a kdy jste začali koloběžky i prodávat? Zdá se, že Pardubicko je pro koloběžky jako dělané, je o koloběžky zájem?
S půjčováním jsme začali před dvěma lety, s prodejem minulý rok. Prodáváme a půjčujeme koloběžky značky Mibo a Kickbike. A o jaké je zájem? O malé i velké, tak půl na půl. Pro děti jsou lepší menší, dospěláci ocení spíš větší. Nejoblíbenější je 28 x 20 a 28 x 28. Ale Pardubáci jsou hodně konzervativní, a to ve všech oblastech. Neradi se seznamují s novými věcmi, takže i na koloběžky jsou zatím opatrní. Hodně cyklostezek znamená spíš větší lásku ke kolům.

 

Zábavné akce, dny dětí... - koloběžky nesmí chybět
Zábavné akce, dny dětí… – koloběžky nesmí chybět

Jste určitým způsobem zainteresováni v různých koloběžkových aktivitách, je pro vás výhodou být v centru dění nebo to na úspěch obchodu nemá žádný vliv?
Koloběžky nám přinášejí hlavně radost. Tento druh pohybu nás moc baví a baví nás pozorovat druhé. Jak se začátečníci s nedůvěrou odvažují střídat nohy za jízdy, jejich euforii po prvním zvlhlém tričku, pak jejich ambice z účasti na závodech a nakonec chlubení se medailemi. Tohle je cesta k cíli. Součást naší práce. Chceme lidi motivovat a pomáhat jim uvědomit si další rozměr sebe sama. Prožít v té divoké době radost a nadšení. A to není málo.
Živit se prodejem koloběžek je ale v současné době náročné. Naše republika je moc malá a výrobců i prodejců je mnoho. Lidi ještě nemají připravené hlavy (tedy neuvědomují si svou jedinečnost a důležitost zdravého pohybu), aby se postavili na koloběžku a jezdili na ní. Pořád jsou ještě plní předsudků, že se to nehodí… A popravdě taky jsou hodně líní. Lidi se moc hejbat nechtějí. Tak jak se pak maj hejbat kšefty? Jinak v centru dění je třeba být. Pozorováním a posloucháním se prodejce hodně naučí. A zákazníkovi pak dokáže lépe vyjít vstříc.

Pravidelné vyjížďky Komárovi pořádají téměř po celý rok
Pravidelné vyjížďky Komárovi pořádají téměř po celý rok

Máte kolem sebe nějakou partu šikovných lidí, kteří vám s pořádáním akcí pomáhají?
S našimi kamarády do sebe vrůstáme postupně. Od plínek našich dětí, přes propocená trička v tělocvičnách a v terénu, rozjímáním nad vínem a pivem a nakonec i v přenášení beden. Čehokoli, kamkoli. Bez přátel by organizace akcí nešla. Pomáhají a taky je to s námi baví. I na těch koloběžkách.
A tak bychom jim rádi touto formou poděkovali: Kamarádi, děkujeme! A také podpora města Pardubic je velká, jsme za ni moc rádi. A hodně nám pomáhají i kluci Ultimáci a kluci ze Svazu koloběhu.

Účastníte se závodů a chytlo vás závodění nějak víc?
Na závody jezdíme a závodíme. Martin závodí vždycky, já někdy jen pozoruju. Nadšení ze závodění mě neopouští, ale na trase mi vadí děti, které jezdí jak neřízené střely. Vzhledem k lásce ke svému tělu jsem také v jízdě mnohem opatrnější, takže mladé dravce raději pustím, než bych se s nimi měla srážet. Baví mě atmosféra na závodech i po nich, vítání i loučení, baví mě poznávání nových lidí s podobným zájmem. Baví mě sledovat proměny závodních tratí a samozřejmě poznávání sama sebe, kdy si fakt hrábnu na dno, protože jízda na čas má jiné rozměry než tréninkové a kochací vyjížďky.

Iveta cvičí hlavně jógu
Iveta cvičí hlavně jógu, ale na koloběžky nedá dopustit

Cvičíte jógu, jezdíte na koloběžkách. Snažíte se obě aktivity nějak propojit?
Speciální lekce jógy a tréninku na koloběžce zatím nevedeme. Ale naši koloběžci se dostávají na podložky, naši jogíni na koloběžky. Takže to asi funguje. O úspěchu bych zatím nemluvila. Důležité je, že po posilování stehen a zadku na koloběžce pak na podložce přijde strečink. A kdo jógu někdy zkusil, ví, že se tím uklidní i hlava. Koncentrace při jízdě na koloběžce je také třeba, takže se to vlastně báječně doplňuje.
A vlastně teď jsme jednu speciální akci na červenec připravili: dovolenou u moře s jógou a koloběžkami, kde si s námi můžete zacvičit jógu a s Martinem navíc vyzkoušet fitness jízdu na koloběžce.

Co je na provozování obchodu s koloběžkami nejtěžší?
Je potřeba být neustále ve střehu. Reagovat na všechny administrativní úkony související s komunikací a obchodem, ale nejtěžší je asi v dnešní době dát obchodu smysl. Nějakou myšlenku. Ne jen prodávat zboží. Koloběžky nejsou jako housky na krámě, které si koupíme, abychom neměli hlad, a když je sníme, tak si koupíme další. Když si pořídíte koloběžku, málokdy sáhneme po jiné (ano, někdo z koloběžek odrůstá jako děti z botiček a potřebuje pak větší…). Ale potřeba zasytit se zážitkem je tu obrovská. Nový koloběžkář chce patřit do nějaké komunity, individuální jízdy jsou opravdu pro otrlé. Pokud prodejce svému zákazníkovi nenabídne další „komunitní“ službu, zákazník už u něj dál nic nekoupí. A co je cílem prodejce? Rozvíjet svou zákaznickou základnu, že?

Co dělá obchodník s koloběžkami přes zimu, servisuje koloběžky z půjčovny, montuje nové modely, plánuje a vymýšlí akce nebo šetří síly na sezonu a doufá, že se povede?
Obchodník s koloběžkami v zimě hlavně cvičí jógu.  Servis strojů a plánování akcí se hodí, jenže stejně všichni čekají na první sluníčko, aby vyjeli. Někteří jsou však tak nedočkaví, že jezdí i v blátě, na ledu a v mraze. Takže obchodník s koloběžkami svou zákaznickou/koloběžkovou partu sytí zážitky i v zimě.

Komárovi pořádají pravidelné koloběžkové Trajdání
Komárovi pořádají pravidelné koloběžkové Trajdání

Na podzim minulého roku jste založili klub sportovního koloběhu Koloběžci Pardubice, co je vašim cílem?
Jsme poradci zdravého životního stylu, nabízíme komplexní služby péče o tělo (hlavu i duši). Jízda na koloběžce je skvělý aerobní pohyb, zdravý a přínosný pro celé tělo. Bojuje proti artróze a zatuhlosti, rozproudí krev… A krev je život, jízda na koloběžce propojuje obě mozkové hemisféry, je tedy i prevencí proti zkostnatělému myšlení. Našim cílem je oslovit co nejvíce lidí, aby změnili svůj životní styl nebo aby se o to alespoň pokusili. Aby se více hýbali a radovali ze života. A koloběžka je nástrojem, který se k tomu dá skvěle využít. Založení klubu je jen začátek… Klub není jen o závodech, ale hlavně o partě, která chce společně sdílet svůj čas. O lidech, kteří se chtějí vzájemně inspirovat a také podpořit ostatní.

Jaké máte další plány pro letošní rok?
Zůstat nohama na zemi a hlavou v oblacích. Což je při jízdě na koloběžce, kdy střídáte nohy, velmi těžké. A u jógy je to ještě těžší, když zrovna stojíte na hlavě… Loňský rok byl pro nás s Martinem přelomový, hodně se toho v našich pracovních náplních změnilo, takže budeme rádi, když to všechno ustojíme.

Děkuji za rozhovor
Šárka Pavličová

Foto: Tereza Dostálová, Jiří Sejkora, archiv Koloběžec Pardubice