PSYCHOSOMATIKA pohledem alternativní diagnostiky a symboliky těla – semináře

Zkuste jógu s námi. Jsme tady pro vás již pět let.

PSYCHOSOMATIKA pohledem alternativní diagnostiky a symboliky těla – semináře

2014_11_M_Scotka_Pce_11Podle čeho vybíráme lektory, se kterými v našem studiu jógy spolupracujeme? Z osobní zkušenosti. Abychom vám je více příblížili, pokračujeme s malou seznamkou.

Jak jsem potkala Marka Ščotku
Přednáška o psychosomatice zad a páteře byla začleněna do programu festivalu jógy, na který jsem přijela do Ostravy. Jak souvisí psychosomatika s jógou? Dyť to není o ásanách! Ale o zádech jsem taky věděla své, protože na masérský stůl a hodiny rehabilitací jsem docházela pravidelně od svých 15let. A tak když mě roztančený sál jogínů praskající ve švech přestal bavit, tiše jsem vplula do malého sálu, kde před Markem seděla skupinka jogínů ve cvičebních úborech a Marek nadšeně gestikuloval před papírem plným barevných znaků. Mluvil o tom, co už jsem věděla, ale podal to nově, takže jsem žasla. Jeho slovní obraty, nádech ostravského slangu, na kterém jsem vyrostla a podání souvislostí bez obalu mě doslova přikoval k židli.

Lopatky jako naše křídla, páteř jako pilíř, kostrč jako vychytaný ocásek… a kde máte problém, jestli nějaký máte. Slzy jsem tlačila zpátky pod víčka, protože tahle přednáška ve mně rezonovala. Tak silně, že jsem zapomněla na blahodárný pocit, který před hodinou přinesla jóga a chtěla se dozvědět víc. Přednáška končila, kolem Marka poletovaly jeho dvě malé děti. Nijak ho nerušily a on nerušil je. Jen je pohladil a povídal si dál. A jeho nebesky modré oči zářily, jak i on sám byl ze setkání s těmi otevřenými dušemi nadšen.

Pozvala jsem Marka do Pardubic. A než k setkání došlo, potřebovala jsem pocítit i jeho ruce na svém těle a přesvědčit se, jak vypadá práce zkušeného maséra. A že jsem k porovnání během svých bolavých let měla příležitostí dost. Čas na lehátku a spojení s Markovými dotyky byly jedinečné. Po mých zkušenostech energetických masáží a obíračky od kosti sportovním masérem bylo tohle unikátní.  Najednou to nejlepší, co mě kdy potkalo, jsem měla v jednom, doslova na dlani. Ten den mi bylo strašně zle. Od žaludku možná taky, hlavně od hlavy a od mého opomíjeného přijetí ženství. Už někdy nad ránem jsem se ponořila do svých hlubin, všechno to ve mně řvalo, že něco musí být jinak. Pořád servítky před někým a cesta za mým snem v nedohlednu.

Ani jsem nemusela mluvit a Marek si o mně ze mne přečetl všechno. Cítila jsem, jak ledy tají. Jak se mi pod dalším a dalším promnutím svalu vrací do žil krev. Jak mi ožívají ledviny a mně se na lehátku chce tančit radostí a lehkostí. Ale vyhráno jsem neměla. Můj bordel v hlavě se namíchal do dokonalého koktejlu, který jsem rozhodně vypít nechtěla. A tak Marek využil univerzální pomoc z univerzálního vesmíru. Věřte tomu nebo ne, bordel byl pryč a bylo mi ještě hůř. A to je mi vždycky, když mi terapeut pomůže sejmout masku. Doslova posmrtnou, protože pod nánosem toho mentálního bordelu, který díky tomu, že neustále žijeme v nějakých konvencích, máme všichni.

Masáž skončila. Bylo mi hůř ještě víc. Ponořila jsem se z hlubin snad až do středu Země. Jak trefně Marek říká, až do samotné Gaii, abych našla podstatu. Byla jsem u sebe. A že už jsem všelijakých terapeutických sezení a opojných stavů mysli zažila dost, abych měla s čím porovnávat. Ach ten můj analytický mozek. Na všechno potřebuje ALE…

Nepotřebovala jsem slova. Žádná. Ani útěchy, ani chvály. V Markových očích byla odpověď. „ Tak už se na to vyser! A natři všem prdel. Dyť na to máš. Kdo jiný to ví líp než ty sama?“

A bylo vymalováno. Sprcha po masáži v tom vedru smyla ještě stále vykukující maličká ale, která se pořád drala ven.

Věděla jsem, že tímhle setkáním jsme s Markem zpečetili něco víc. A bylo mi jedno, že mi ujel vlak. Věděla jsem, že pojede další a já budu mít dost času zůstat u sebe. A všechna ALE zahnat.

A tak jsem Marka pozvala do Pardubic. Setkání to bylo úžasné. Přednáška byla plná. Jak naslouchajících, tak emocí i objevení nových souvislostí. A i když i můj Martin je masér, tuhle Markovu péči jsem si rozhodně nenechala ujít.

Ano, můj bordel v hlavě se opět dral ven a můj mozek stále hledal nějaká ALE. Jenže má duše dobře věděla, proč mám vydržet. I když srdce pukalo a bolelo. Protože každé setkání s Markem pro mne bylo hloubkový ponorem do mne samotné. Zase bylo potřeba vzít vidle a to bahýnko, které si všichni v sobě tak trpělivě schraňujeme, vyházet. Bolelo mě zase všechno. Tělo, hlava, duše. I v krku. Když to neřekneš, tělo to řekne za tebe. Přišel úraz, angína, vyrážky a já zase pochopila, že se na ty konvence mám vysrat a dělat to všechno, jak nejlíp dovedu.

A tak jsem rozhodla, že projdu dalším terapeutickým kolem. Protože vážení. Už se na to chci vážně vysrat. Ta všechny ty kecy, kterými se balamutíme a chlácholíme, že tohle, tamto, kdyby, bla bla. Ne ne. Markův náboj a schopnost pro uchopení vidět naše věci, činy, jednání a projevy jednoduše, je tak strhující, že se tím nechám znovu a dobrovolně nakazit.

Přiznám, trochu jsem si vždycky řešila nějakou tu stránku týkající se peněz. Kolik je málo, moc a kolik akorát?  Jenže kolik stojí pravda? I pro všechny, kteří pro ni kdy v minulosti bojovali, měla nevyčíslitelnou hodnotu. Ale ten pocit, když ke své vnitřní pravdě dojdete a s lehkostí lusknutím prstu necháte ve své duši rezonovat… ten je opravdu k nezaplacení.

Naše pečeť stále drží, a když s Markem domlouváme další setkání, řehtáme se smíchy. Protože bordel z hlavy už je pryč a když se tam chce zase nový nastěhovat, vím, jak ho tam nepustit. Taky mám možnost sledovat Markovu práci přímo v terénu, kdy sype rady z rukávu, stále má zájem o druhé a nikdy není otrávený. A každý terapeut to tak nemá. Zažila jsem i takové, kteří umí velmi brilantně odkopnout…

Vážení, jak říká Marek: jednoduchá řešení existují. Zjistěte to i vy.
V Pardubicích budete mít skvělou příležitost setkat se s Markem na vlastní kůži i vy, protože na podzim připravujeme tři mimořádná setkání. Všechna budou věnovaná psychosomatice a diagnostice – doslova na vlastní kůži. Pojďte do toho. Protože proč žít s bolestí, když to jde i bez ní?

Více informací k přednáškám najdete zde…