Jóga pro ženy – cesta k vědomému ženství

Zkuste jógu s námi. Jsme tady pro vás již pět let.

Jóga pro ženy – cesta k vědomému ženství

galerie_003Měsíci trvá 28 dní, než se otočí kolem naší Země. Tím se vystřídají všechny jeho fáze. Od úplňku přes ubývání po nov, od novu přes dorůstání znovu k úplňku. Menstruační cyklus ženy je měsíčnímu cyklu podobný, především v jeho trváních, ale také v proměnách. Jak se žena proměňuje? Mění se její hladina fyzických i psychických sil, schopnost vnímání, soustředění, rozhodování, dovednost spolupracovat s druhými či pobývání o samotě.

Těmito proměnami jsou inspirovány lekce jógy pro ženy, ve kterých se budeme učit pozorovat a vnímat to jemnější uvnitř nás. Proto tuto lekci jógy také můžeme nazvat lunární – cyklická jóga. V bezpečném kruhu žen se naladíme na svou ženskost, sílu, intuici, jedinečnost a především jemnost a s poznatky z jógy si dopřejeme hluboké uvolnění svalů, které naše ženství v našem těle přímo umocňují.
Naladíme se na cyklické fáze měsíce, budeme se učit se je respektovat a přijímat s pokorou, probouzet v sobě vše, co v nás dřímá, co čeká na přijetí, odevzdání a naplnění. Tato lekce je vhodná pro všechny ženy. Pro ženy menstruující i uprostřed cyklu, pro ženy v menopauze i po ní, je vhodná i pro ženy po porodu, které již skončily šestinedělí.

V této lekci na nás čekají dechové a relaxační techniky doprovázené jemným cvičením jógy se zaměřenou pozorností k jednotlivým ženským orgánům a citlivým místům v ženském těle, uklidňující tóny a rytmy manter a pro završení našeho dokonalého odpočinku i příjemné vůně v aromaterapeutických chvilkách.

A protože každá žena má svůj menstruační cyklus jiný, budeme se při skladbě a náplni lekce inspirovat fázemi měsíce. Třeba se nám je s naším individuálním cyklem podaří jednoho dne sjednotit nebo si díky nim začneme lépe všímat své proměny v průběhu měsíce.

1.– 6.den – ubývání měsíce po úplňku – fáze ženy reflektivní

Toto období ženy je vhodné k hodnocení uplynulého měsíce v souladu se svým srdcem. Vybízí k odpočinku, nabírání sil, odpouštění, smířením, ke kompromisům.
Praxe jógy vybízí ke klidnějším stylům – jinová jóga, restorativní jóga, jemná jóga věnovaná dechu a odpočinku

7.-13.den – měsíc v novu – fáze ženy dynamická
V této fázi stojí žena na začátku svého menstruačního cyklu. Je plná síly, energie, jasného racionálního vnímání, své úkoly plní rychle a logicky se rozhoduje, je to období vhodné pro nové projekty. Praxi jógy je vhodné naplnit dynamickými styly jógy  – pozdravy slunce, powerjóga a vinyasa.

14.-20.den – dorůstání měsíce k úplňku – fáze ženy expresivní

Potřeba ženy aktivně konat klesá a své záležitosti dotahuje do konce. Je jemnější, citlivější, uvědomuje si blízkost a potřebu druhých lidí, týmová spolupráce jde líp a je to období, kdy je žena nejspokojenější. S nadšením vykonává domácí práce a je přátelsky naladěná. Praxi jógy je vhodné doplnit o pozice otevírající hrudník, záklony, uvolnění pánve, vhodná je hatha flow jóga a tantrická jóga.

21.-28.den – měsíc v úplňku – fáze ženy kreativní

V této fázi se žena zaměřuje na sebe, fyzická energie klesá, ale emoce nabírají na intenzitě a vášni. Pokud žena tempo nezvolní, dochází k vypětí, úzkosti, strachu a obavám. Známá je přecitlivělost a podrážděnost, která vyvolává nepřiměřené reakce. Zároveň se zvyšuje touha tvořit, je dobré nechat volný tok nápadům…
Praxe jógy je vhodná klidnější, jemná hathajóga, jinová jóga.

Seznamte se s různými fázemi ženy a hledejte cestu ke svému vědomému ženství.