Jak jsme hledali své kořeny

Zkuste jógu s námi. Jsme tady pro vás již pět let.

Jak jsme hledali své kořeny

jogaHAM_jaro2017_14Zvlněný obzor, tradice, zpomalení. Vůně dřeva, teplo ohně, jemnost v dlaních. Svěží energie probouzející se přírody po dlouhém, zimním spánku a posvátné energie místa, které umí nabídnout víc…  Znělo v pozvánce na jarní víkend s jógou, který mě napadlo zrealizovat někdy na začátku prosince loňského roku. Víkend je za námi a poznání z něj v nás stále rezonuje.

Pustit se do organizace takové akce bylo pro mne jako stoj na jedné noze a ještě s parádně dlouhou výdrží k tomu. Kývla jsem na jediný volný termín pro rok 2017, který mi byl nabídnut, a už od začátku jsem věděla, že na to budu téměř sama. Martin už měl sjednané závazky na jiném místě, přesto mi byl velkou oporou po celou dobu příprav.

To místo, které si nás přitáhlo, abychom ho navštívili, nás všechny přesáhlo. Nedá se to ani popsat slovy. Nejlepší je na tom místě prostě být. Nádherný a velkorysý prostor plný útulných zákoutí, skvěle odvedená řemeslná práce na každém kroku, prostory členěné pro jednotlivce i pro skupiny. Na mé pozvání přijely rodiny, singles, děti, malé, větší i miminka, dokonce i pejsek. Sešla se nám skupina rozmanitá a všechny nás spojila jóga.

Přípravy, ladění a sladění.
Na jógu ráno i večer, mezitím k pastelkám nebo k dětem, k bubnům nebo ke kytaře, do sauny či na pohovku, k talířům báječného jídla nebo tvoření věnečků. Courání v rozbředlém sněhu nebo bahnem pokrytými loukami, pozorování chumelenice či přívalů deště za velkými okny, ponoření se do bohatého programu. Každý si vybral podle sebe. Hledání kořenů a prorůstání do země, vnímání své pevnosti i stability v životě i na podložce, se prolínalo celým víkendem jako hlavní téma. A i když se příroda chtěla probudit a ukázat se v plné síle i kráse, ještě si s námi zalaškovala v podobě ranní sněhové nadílky a pořádného slejváku v průběhu dne. Od klidu k pohybu, od zastavení k hledání. Nádherný harmonický akord mi zní v uších ještě teď.

Bylo to mé poprvé. Být součástí takového celku, celý jej vést a hlavně být jeho důležitým prvkem. Byla jsem tím, kdo všechny nějak propojil. I na slzy dojetí a naplnění došlo, to když mi došlo, že tolik důležité práce přišlo v tak krátkém čase. Práce na nás samotných, práce, která má mnohem hlubší rozměr. Je to ještě jóga?

Dotkli jsme se sami sebe ve velké hloubce a zase vystoupali ven. A tak to má být. Stejně jako v probouzející se přírodě se probudilo i něco důležitého v nás. Poznání, že tu nejsme sami, ale že jsme součástí velkého celku a zároveň jsme každý důležitou osobností. Každý máme své důležité místo v životě a každý o to místo musíme s láskou pečovat.

Tohle uvědomění mi do klína nespadlo z nebe. Přišlo postupně a hlavně díky všem těm, kteří mi uvěřili a rozhodli do toho jít se mnou a zkusit to. Za to všem rodinám, singles, dětem, malým, větším i miminkům, dokonce i pejskovi z hloubi srdce a upřímně děkuji. Protože pro mne to bylo opravdu setkání s přesahem.

Už nyní vím, že se na to místo opět vrátíme. Spojí nás jóga a to další ukáže čas. Naše zvědavost i touha po poznání dostane prostor a příležitost ve chvíli, než se příroda opět uloží k zimnímu spánku. Setkáme se na sklonku podzimu, kdy nastane čas pro ohlédnutí se za tím, co jsme právě zaseli a co s naším velkým přičiněním vyroste. Krásné jaro, přátelé.